Tuesday, February 28, 2006

Eesti blogindusest

Lõpule on jõudnud Eesti ajaveebide konkursi rahvahääletuse osa.
Rahvas (tegelikult küll 25 hääletajat) pidas parimaks blogiks Priit Kallase ajaveebi, kust no tõesti ei ole mitte midagi lugeda (peale kiidusõnade ISS Eesti koristajate kohta).
Teise koha vääriliseks tunnistati Maci-kasutajate klubi ajaveeb, mis on sisuliselt eestikeelne Maci uudiste lehekülg. Kindlasti kellelegi kasulik ja isegi mõned kommentaarid on juures. Aga isiklikult eelistan www.postimees.ee, www.epl.ee ja teisi "blogisid".
Positiivsema külje pealt on kolmandale kohale jõudnud Remo Savisaare foto-blogi, mida olen isegi juba mõnda aega jälginud ja kust leiab tõesti hämmastavaid looduspilte.
Igatahes peab tõdema, et antud võistlus midagi positiivset eesti blogimaailmast välja ei toonud. Tegelikult pole võistlus ka veel lõppenud ja züriil on 4 päeva aega, et rahva poolt välja valitud tööde hulgast otsida parimad, kes saavad auhinnatud. Kuna ma ise ei viitsi nii kaua aega viita nende kõigi läbi vaatamisega, siis loodan endiselt, et mõne päeva pärast tuuakse mulle kandikul ette mõni tõeliselt huvitav ajaveeb.

Samas rate.ee-s on viimase kahe päeva kõige populaarsem blogi-sissekanne järgmine:

"KES SEDA LOEB ON TROPP ! ! ! ;D
ÄRA AJA TAGASI :D
OLED JA KÕIK :D
PS! MA kirjutasin slle silmadkinni :D"

Normaalne!
Head Jaanipäeva, minu inimesed, minu inspiratsioon!

Sunday, February 26, 2006

Angina strikes back!

I don't like to be ill!!! And obviously i am not very good at it either.
As it appears, feeling well after 10 days of antibiotics, does not mean one should have an all-night drinking in the city with as little clothing as possible.
So the angina returned and i was told to stay home for a week. Fortunately, my employer allows me to work from home and luckily, i have been postponing enough work to spend a couple of days on. It never pays to be too zealous.

Update on 28.02.: Tele-working is not for me. I still didn't do most of the stuff i planned. But i am working on it.



Tuesday, February 21, 2006

Denying Holocaust

Yesterday an Austrian court imposed a three-year sentence on David Irving for denying the Holocaust.
In 1989 Irving claimed that gas chambers never existed in Holocaust and that Hitler knew very little about the camp. He has later changed his views due to knew documents he has read and now admits that Nazis systematically killed millions of Jews. Read more in BBC.
The fact that in European Union a person can be jailed for three years just for denying facts, puts into doubt the very principles of democracy - the right for opinion, freedom of speech, and the belief that arguments give rise for broader understanding of world around us, including history.
In no way did Irving in his lecturers or writings ever encourage any hatred or violence towards any group of society, he just thought that the gas chambers in Holocaust did not exist. He was wrong, of course, but there should be sufficient evidence to prove that, without having to lock him up. The very basis of democratic society is built on the premise that there are no dogmas and everything can and even should be doubted. Were it not so, we would still know for sure that god exists and anybody denying that would be jailed.
The fact that there are 11 countries with laws against Holocaust denial (Austria, Belgium, Czech Republic, France, Germany, Isreal, Lithuania, Poland, Romania, Slovakia, Switzerland), all of them democratic states, also mocks other countries' attempts to explain the publishing of the Mohammad cartoons as a freedom granted by the very cornerstones of democratic philosophy. If we want to promote freedom of speech, we have to do so consistently. So far these 11 countries are undermining this effort. It is time the laws against denying the Holocaust are scrapped for the benefit of freer world.

Wednesday, February 08, 2006

Palts returns to business

Former (in)famous mayor of Tallinn and the minister of finance of Estonia, Tõnis Palts has announced his resignation from Tallinn City Council to head "large investement projects outside Estonia".
Tõnis Palts entered politics after succesful sale of his local mobile network company to Tele2. He was often criticised for trying to lead public sector as if it was his personal firm. It will now be interesting to see how successful will be his return to business.

Tuesday, February 07, 2006

Tulumaksu vähendamisest

Peaministri ideed alandada üksikisiku tulumaks 18%-le on nüüd toetama asunud ka teised arvamusliidrid.
Kõigepealt sekundeeris Ansipile Tõnis Palts, kes oma ajaveebis avaldas arvamust, et "Suurendades tubakatoodete aktsiisi vähendame nende kasutamist, suurendades tulumaksu vähendame efektiivsust ja vastupidi." Ehk siis tulu teenime on midagi, mida ei peaks maksustamisega piirama.
Eile liitus mõttevahetusega ka Jaan Kaplinski, kes leidis, et tulumaksu alandamisega "propageeritakse tegelikult edasi laenudele ja välisinvesteeringutele toetuvat majanduskasvu". Õige, Jaan! Erinevad majandusuuringud on ka näidanud, et välisinvesteeringute maht on väga tihedalt seotud riigi majanduskasvuga. Eraldi küsimus on, kuidas seda tekkivat rikkust jaotama peaks, aga majanduskasv iseenesest on kindlasti positiivne.
Lisaks toetavat tulumaksu alandamine ka "madalatel tööjõukuludel baseeruvat majandusmudelit. Mudelit, mis soosib vahendustegevust, spekuleerimist ja kinnisvaraäri." Esiteks on muidugi spekuleerimine ja kinnisvaraäri ühed kõige vähem tööjõumahukad tegevused üldse, niiet madal üksikisiku tulumaks neid väga ei puuduta ja seega pole nad näidetena kuigi asjakohased. Madalate tööjõukulude osas on Kaplinskil muidugi õigus -- kui tööjõukulusid maksude arvelt vähendada, siis saavad suhtelise eelise tööjõumahukad valdkonnad. Hakatakse eelistama kulutusi tööjõule investeeringutele tootmisvahenditesse. Palgatakse rohkem inimesi ja väheneb tööpuudus või tõusevad palgad. Huvitav, et sotsiaaldemokraatlik Kaplinski sellele sõrgu vastu ajab.
Kuid järgmisest lausest selgub ka Kaplinski teine mure: "Samas loobutakse riigieelarve tuludest, millega toetada ja stimuleerida ... uute teadmiste ja väärtuste loomist." Mure sellepärast, et raha, mida ei kuluta riik, kulutavad inimesed ning kulutavad muidugi valesti. Kuid lahendus sellele ei ole jätkata töö maksustamist vaid teenida riigieelarvesse raha läbi muude maksude tõstmise. Kindlasti peaks meie luksusliku autopargi pärast muretsevale Kaplinskile sobima luksukaupade ja -teenuste kõrgem maksustamine või hoopis kõrgemad maksud ebatervislikule toidule. Kui meie mureks on, et riik (mitte valitsus vaid kogu riik) kulutab liiga palju tarbimisele ja liiga vähe investeermisele, siis peaks ka maksupoliitilised ettepanekud seda toetama. Ettevõtte tulumaksu tasumise tulevikku lükkamine oli samm selles suunas ettevõtluse poolel, sama võiks teha ka inimestega -- ärgem maksustame tulu teenimist, vaid selle kulutamist!
Rõõm tõdeda, et nii erinevad poliitilised jõud on nõustunud, et tulumaksu vähendamine on kasulik töötajatele, suurendab välisinvesteeringuid ja elavdab majandust.