Friday, June 30, 2006

Wages and Work Hours (and taxes)

Harvard University economics professor Greg Mankiw has a great blog to read. Today he points to a recent NBER study, which cites:

In 1983, the most poorly paid 20 percent of workers were more likely to put in long work hours than the top paid 20 percent. By 2002, the best-paid 20 percent were twice as likely to work long hours as the bottom 20 percent.

This is definetely one reason behind rising economic inequality in United States. The correlation (although the research doesnt provide a causual link) between worktime and pay is of course positive as "having the most productive people in our society working harder is a net gain for all of us" as states one of the commentators at the blog.

Also read other comments in the blog, especially one by mvpy, who proposes lower marginal tax rates as a motivator for the rich to work more. But at the end comes to the conclusion that:

If all these highly paid men and women are working such long hours, then, theyll possibly find partners at the workplace. This is pretty common. And this of course would lead to a surge in inequality among households.

Mainly, i just wanted to point out the blog as a great reading in general with 2-3 new post every day.

Rahvaliidu presidendikampaania alanud

Sala-rahvaliitlane Mikk paljastab oma tänases blogis Rahvaliidu aktiivset mainekujunduskampaaniat:

Olen mingil imelikul kombel sattunud Rahvaliidu noorteorgansiatsiooni listi. Ja milliseid kirju sealt listist leian:

Kiri 1:
Tere kallid erakonnakaaslased !Reformierakonna noorte kodulehele http://www.reforminoored.ee/news.php onüleval küsitlusselle kohta, kes võiks olla järgmine president.Me kõik teame, kes see inimene võiks olla, seega käime korra kõik eelpooltoodud lehele ja hääletame Arnold Rüütli kasuks :)Ilusat päeva lõppu,Kadri

Kiri 2:
Tere

www.postimees.ee on küsitlus presidendi kandidaatide kohta. Igast arvutist saab hääletada vaid üks kord ning kuna hetkel juhib Ilves väga suure %-ga, siis palun kõiki võtta appi kõikvõimalikud abinõud ja hääletada nii erinevatest arvutitest kui võimalik.

Suured tänud,
kadriˇ

Tuesday, June 27, 2006

Harvard Business Review IdeaCast

For those of you interested in great management literature, Harvard Business Review has launched a new bi-weekly podcast where they have interviews with academics and/or proffessionals writing in their magazine.
It is a good complementary listening to HBR articles as well as to get insight to the latest management ideas, plus it is free. I enjoy listening to it while driving by car, so that the time doesn't seem as wasted.

Sunday, June 25, 2006

Savisaare konservatiivne rahanduspoliitika

Aeg jälle oma blogisse miskit kirjutada.
Võtaks siis vähe sõna hiljutise Savisaare avalduse kohta liigse tarbimise kohta Eestis. Ühelt poolt on muidugi tervitatav ja loomulik, et majandusminister avaldab muret olukorras, kus majanduse ülikiire kasv põhineb suuresti sisetarbimisel ja üha raksem on ettevõtetel leida konkurentsivõimelisi töötajaid. Siiski ei peaks ükski valitsuse liige ära unustama, et ka valitsusel on suured hoovad sellise ülekuumenemise vähendamiseks. Kui Savisaar manitseb eelkõige Eesti Panka rakendama abinõusid tarbimise vähendamiseks, siis seoses meie rahanduspoliitikaga oleme Euroga nii tihedalt seotud, et keskpanga roll on üsna tilluke. Kuna enamus laene on Euros või Euroga seotud, ei mõjuta kohalike intressimäärade muutmine midagi, tegutseda saab ainult regulatiivselt piirates, mis tuleb alati effektiivsuse arvelt.
Küll on aga säilinud kõik fiskaalpoliitika tööriistad. Ehk siis vahet pole, kes tarbib, vaid kui palju ja kuidas tarbitakse. Seega ma loodan, et Savisaare mure ületarbimise ja majandusmulli pärast jätkub ka lisaeelarve arutusele tulekul ja sel aastal pannakse lisaeelarve raha reservfondi. Sest lõpuks pole ju riigi tarbimine kasvanud sugugi vähem kui eraisikute oma.
Samuti on tuletaksin Savisaarele meelde, et ta on ka Tallinna linna elu juhtiva Keskerakonna juht. Seega on väga silmakirjalik rõhuda tarbimise vähendamisele päeval, mil pealinna volikogu otsustas vastu võtta teise lisaeelarve sel aastal, mis ligi 10% kasvatas kogu käesoleva aasta eelarve mahtu. Kuigi võib väita, et teede ehitamine on investeering tulevikku, mis just nimelt toetab majanduse jätkusuutlikkust, aitab selline kulutamine siiski kaasa majanduse ülekuumenmisele, kuna konkureerib nende samade ehitustöötajate peale, kelle järgi ka erasektoril puudus on. Sellega viiakse raha just nende samade inimeste kätte, kes on suured tarbimis- ja eluasemelaenude võtjad viimase aja hüppelise palgatõusu näol. Pigem oleks võinud need 500 miljonit krooni kasutada Tallinna seadusega lubatud piiri peal oleva võlakohustuse vähendamiseks. Sel juhul oleks saanud teid ehitada siis, kui majandus jahtub ja hädasti vaja töid, mille abil vähendada tööpuudust ja/või hoida üleval kasvuaastatel sisetarbimise teenendamiseks loodud struktuure.